PUNKTY STAŁE

  • cotygodniowe spotkania wspólnoty U Źródła: wspólnota U Źródła spotykała się w każdy poniedziałek na mszy świętej, konferencji i adoracji Najświętszego Sakramentu. W pierwszym semestrze konferencje dotyczyły duchowości ignacjańskiej i prowadzili je jezuici, za to w drugim semestrze odpowiedzialni za konferencje stali się studenci i przygotowali je na temat świętych i liturgii.

  • cotygodniowe spotkania wspólnoty Taize: wspólnota Taize spotykała się na swoich modlitwach w każdy czwartek. W pierwszym semestrze modlitwy uzupełniane były fragmentami adhortacji papieskiej Christus vivit, w drugim semestrze podczas Wielkiego Postu możliwa była adoracja krzyża.

  • schola: w każdą niedzielę i środę na mszy akademickiej można było posłuchać scholi wajowej, która swoim śpiewem chce przyczyniać się do jeszcze większego piękna liturgii i zachęcać wszystkich wajowiczów do włączenia się do jednego chóru na jeszcze większą chwałę. 

  • nowa inicjatywa: Architektura Wnętrza: w każdy wtorek o godzinie 20.00 odbywały się spotkania Architektury Wnętrza. To przestrzeń stworzona aby formować i rozwijać się duchowo, dlatego zostały przygotowane cztery propozycje, nawzajem po sobie następujące: spotkania z s. Justyną Lampą z cyklu Na początku tak nie było, spotkania dyskusyjne prowadzone przez któregoś ze studentów, dyskusje na temat kolejnych rozdziałów Christus vivit oraz Ignacjańskie ABC, o różnych aspektach ignacjańskiej duchowości

  • nowa inicjatywa: WAJowa Wspólnotowa Środa: środy to dni wspólnotowe – otwarte dla każdego, by poznać się lepiej. W środy rano o 7.15 w kaplicy modliliśmy się jutrznią, po której razem jedliśmy śniadanie, a wieczorem o 19.15 zapraszaliśmy na nieszpory, po nich mszę świętą i wspólną aktywność: planszówki, kolację, integrację. 

  • nowa grupa: Kreatywno – Artystyczna: grupa kreatywno-artystyczna spotykała się raz w tygodniu (lub częściej, gdy projekty wymagały większych zasobów czasowych) aby wydobyć z uczestników ich talenty. Udało im się przygotować i samodzielnie nakręcić a następnie złożyć filmik promocyjny rorat jezuickich. Oprócz tego w kreatywny sposób podeszli do roratnich śniadań akademickich i dwóch zabaw w duszpasterstwie: andrzejkowej i karnawałowej. 

  • nowa grupa: Rycerze Ignacego: w tym roku akademickim miała również premierę nowa grupa sportowa, która przyjęła nazwę rycerzy św. Ignacego Loyoli. Poprzez ćwiczenia fizyczne rozwijali ciało, a poprzez lekturę ducha. 

 

  • nowa grupa: Wolontariat: z początkiem nowego semestru zaczęła również funkcjonować grupa wolontariatu. Niestety, z powodu epidemii COVID-19 nie mogli zdziałać wiele, ale jeszcze przed zamknięciem zdążyli odwiedzić placówki oświatowe, w których chcieliby działać i zorganizować spotkanie z Klaudią Kaszycą, działaczką w krakowskiej wspólnocie Hanna, o pomocy bezdomnym. 

  • nowa grupa: grupa biblijna: w czasie kiedy byliśmy zamknięci w domach w trakcie trwania epidemii, powstała nowa grupa – grupa biblijna – prowadzona przez ojca Damiana Mazurkiewicza SJ. Grupa co tydzień spotykała się online, aby fragment po fragmencie omawiać Ewangelię wg św. Łukasza. 

WYDARZENIA:

  • 50. rocznica poświecenia kaplicy akademickiej: 21 listopada 2019 roku minęło 50 lat od kiedy nasza kaplica akademicka została poświęcona przez kardynała Karola Wojtyłę. Z tej okazji zaprosiliśmy do naszego duszpasterstwa pierwszych WAJowiczów, dziś w znakomitej większości członków Towarzystwa Przyjaciół Trędowatych im. o. Jana Beyzyma. Po uroczystej mszy świętej odbyło się wspólne spotkanie, dzielenie wspomnieniami i historiami z budowania kaplicy i duszpasterstwa oraz oglądanie zdjęć. Pełną relację i fotorelację można znaleźć TUTAJ

  • impreza andrzejkowa: w sobotę 23 listopada 2019 w WAJu odbyła się zabawa andrzejkowa, z głównym motywem baśni i bajek. Pełną relację, wraz z fotorelacją, można znaleźć TUTAJ.

  • roraty i śniadania w duszpasterstwie: w czasie Adwentu, w Bazylice NSPJ każdego dnia od poniedziałku do piątku o godzinie 7.00 rano odbywały się msze roratnie. Wajowicze nie tylko chętnie brali w nich udział, ale byli też zaangażowani na kilku polach: część śpiewała w chórze, a inni angażowali się w przygotowanie pororatnich śniadań. Niektóre z nich były naprawdę wyjątkowe!

  • rekolekcje adwentowe i wigilia duszpasterska: od 15 do 17 grudnia 2019 w naszym duszpasterstwie trwały rekolekcje adwentowe pt. Odszukać zaginione, które prowadził o. Jacek Drabik SJ, duszpasterz akademicki z Opola. W środę 18 grudnia odbyło się spotkanie wigilijne naszego duszpasterstwa, na którym mogliśmy podzielić się opłatkiem, złożyć sobie życzenia i usiąść razem do stołu. Relacja wraz z fotorelacją znajduje się TUTAJ

  • spotkanie z ojcem Markiem Blazą: w dniu 21 stycznia 2020, w ramach Tygodnia o Jedność Chrześcijan, zorganizowaliśmy spotkanie z ojcem Markiem Blazą SJ – kapłanem, birytualistą, wykładowcą akademickim i duszpasterzem młodzieży. Tematem spotkania była odpowiedź na pytanie: Czemu służy dialog ekumeniczny? Jaki ma sens? Spotkanie okazało się być niezwykle inspirujące i udane. 

  • impreza karnawałowa: 22 lutego odbyła się zabawa karnawałowa, na którą zaprosiliśmy również nasze zaprzyjaźnione duszpasterstwo akademickie Xaverianum z Opola. Pełną relację, wraz z fotorelacją, można obejrzeć TUTAJ.

WYJAZDY:

  • wyjazd w Tatry: rok akademicki w WAJu tak naprawdę zaczęliśmy już pod koniec września, kiedy udało nam się wyjechać na dwa dni w Tatry. Choć nie było nas wiele, był to niezapomniany czas.

  • rajd jesienny: od 25 do 29 października 2019 wybraliśmy się na rajd jesienny do Krynicy-Zdrój. Ten czas pomógł nam odetchnąć na chwilę od Krakowa i lepiej się poznać. Cała relacja znajduje się TUTAJ.

  • wyjazd sylwestrowy do Zakopanego: jedną z propozycji sylwestrowych był wyjazd do Zakopanego, na który zaprosiło nas duszpasterstwo Xaverianum z Opola. Wyjazd łączył ze sobą czas na odpoczynek, modlitwę, kręgi MAGIS, integrację i zabawę sylwestrową. Relację z krótkim świadectwem uczestników można przeczytać TUTAJ

  • wyjazd na Europejskie Spotkanie Młodych do Wrocławia: grupa Taize uczestniczyła w Europejskim Spotkaniu Młodych, tym razem organizowanym w Polsce, we Wrocławiu. Ten wyjątkowy czas był wypełniony wspólnymi modlitwami na Hali Stulecia i w najpiękniejszych wrocławskich kościołach, radością, doświadczeniem gościnności i hojności oraz spotkaniami z młodymi ludźmi z całego świata. Relację z krótkim świadectwem uczestników można przeczytać TUTAJ

  • wyjazd zimowy: od 13 do 16 lutego 2020 spędziliśmy czas na wyjeździe zimowym w Piwnicznej-Zdrój. Ten wyjazd stworzył możliwość nie tylko odpoczynku od zatłoczonego miasta i ulgi po skończonej sesji, lecz również szosowania na nartach, górskich spacerów, wspólnego spędzania czasu. Pełną relację wraz z fotorelacją można przeczytać TUTAJ

  • wyjazd Rady WAJu: w ostatni weekend lutego 2020 Mała i Duża Rada WAJu wyjechała do Łomnicy. Te kilka dni wypełnione były po brzegi: modlitwą, formacją, warsztatami, konferencjami i integracją. Dało to możliwość jeszcze lepszej współpracy w przyszłości, wzajemnego poznania się, umocnienia i wsparcia. 

  • zakończenie roku akademickiego: po trudnym drugim semestrze, spędzonym w zamknięciu ze względu na epidemię, postanowiliśmy zorganizować skromne zakończenie roku akademickiego kiedy tylko obostrzenie epidemiologiczne w końcu na to pozwoliły. 7 czerwca 2020 spotkaliśmy się na mszy świętej i małym przyjęciu, na którym podziękowaliśmy sobie za minione działania i obecność.

INICJATYWY:

  • Comiesięczne Modlitwy o Jedność Chrześcijan: w każdy trzeci czwartek miesiąca modlitwy Taize nie odbywały się w kaplicy akademickiej, ale w wybranych krakowskich kościołach chrześcijańskich, gdzie przygotowywaliśmy modlitwy o jedność chrześcijan, otwarte dla wszystkich. Udało się zorganizować je w Bazylice NSPJ, w kościele ewangelicko-augsburskim św. Marcina i w kościele św. Mikołaja. Za każdym razem było na nich również specjalne nauczanie, m.in. pastora Piotra Gąsiorowskiego i Karola Sobczyka. 

  • kręgi MAGIS: z początkiem Adwentu w WAJu rozpoczęliśmy cotygodniowe spotkania kręgów MAGIS. To jezuicka formuła dzielenia się w małych grupach swoim życiem, zmaganiami, doświadczeniem Pana Boga w codzienności. Kręgi odbywały się co tydzień, w każdą niedzielę o 20. 

  • Remont: w lutym 2020 rozpoczęliśmy remont, zaczynając od sali nr 1, która potrzebowała gruntownego odświeżenia. W prace przy wynoszeniu, malowaniu ścian i krzeseł, zaklejaniu, naprawianiu, fugowaniu, ścieraniu i sprzątaniu zaangażowało się wiele studentów i studentek. Ostatecznie, czas remontu przeciągnął się i objął kolejne pomieszczenia: korytarze, oratorium, salę nr 2, magazynek. Efekty można zobaczyć TUTAJ

  • nasz pierwszy gadżet – różańce: w marcu 2020 zaczęliśmy rozprowadzać i sprzedawać nasz pierwszy WAJowy gadżet – piękne różańce wykonane przez siostry klaryski. Cały dochód ze sprzedaży różańców był przeznaczony na remont. 

  • Duszpasterstwo w trybie online: w marcu 2020 cały świat musiał zatrzymać się ze względu na panującą epidemię choroby COVID-19. Działania w WAJu i wszystkie regularne spotkania również zostały zawieszone, jednak nie odwołane – przenieśliśmy je do internetu. Dzięki temu rozwiązaniu każdy będąc w swoim domu mógł łączyć się ze wspólnotą. W niedzielę, po transmisji mszy akademickiej, ojciec Waldek Los SJ kierował do studentów ogłoszenia na najbliższy tydzień, wraz z krótką refleksją lub konferencją. Następnie późnym wieczorem organizowaliśmy wieczory wdzięczności, była to okazja do podzielenia się dobrem doświadczanym w ostatnim czasie. W poniedziałek grupa U Źródła transmitowała modlitwę domową oraz konferencję o świętych, przygotowaną przez jednego ze studentów. W środy transmitowana była jutrznia oraz msza akademicka (w trakcie Wielkiego Postu również kolejne stacje Drogi Krzyżowej). W czwartki transmitowana była modlitwa Taize. W piątki Kamil, odpowiedzialny za spotkania sportowe, przygotowywał filmiki z ćwiczeniami fizycznymi, możliwymi do wykonania w domu. W soboty wieczorem była możliwość przyłączenia się do integracji, w inne tygodnie do wspólnego różańca. Raz w tygodniu spotykały się, online, dwa siedmioosobowe kręgi MAGIS. Czas epidemii był trudny dla większości z nas – dzięki skromnym działaniom online i byciu ze sobą w kontakcie, mogliśmy nie stracić cennych więzi i idącymi za nimi wsparcia. 

  • nowe logo: od 31 lipca 2020 WAJ oficjalnie posiada nowe logo, zaprojektowane przez Iwonę Stojek w Pracowni Komunikacji Wizualnej WG ASP w Krakowie. O symbolice logo można przeczytać TUTAJ