Rok akademicki 2021/2022 w WAJ-u obfitował w mnóstwo owocnych spotkań, modlitw, wydarzeń okazjonalnych oraz wyjazdów.

Oprócz cotygodniowych spotkań naszych grup odbyło się wiele wydarzeń, które warto podsumować. Dlatego zapraszamy Was na krótką relację z całego roku akademickiego w WAJ-u.

Październik

 • Inauguracja roku akademickiego

3 października odbyło się oficjalne rozpoczęcie kolejnego roku działalności naszego duszpasterstwa akademickiego. W trakcie spotkania, które tradycyjnie rozpoczęło się po wieczornej Mszy Świętej, nowi członkowie WAJ-u mogli lepiej poznać poszczególne grupy. Zostały one krótko zaprezentowane przez prowadzących. Po przedstawieniu grup spotkaliśmy się na wspólnej herbatce, w trakcie której wymieniliśmy się wakacyjnymi historiami.

 • Święto Patrona WAJ-u bł. Jana Beyzyma SJ 

W ubiegłorocznej celebracji święta patrona naszego duszpasterstwa – błogosławionego Jana Beyzyma SJ – brali udział przedstawiciele firmy STALMIKA, których wsparcie finansowe wspomogło nas w zakupie monstrancji w kształcie WAJ-owego loga oraz nowych naczyń liturgicznych. Po wspólnej Eucharystii i zrobieniu pamiątkowego zdjęcia, oddaliśmy się świętowaniu.

 • Rekolekcje na dobry początek

Trzydniowe rekolekcje odbyły się od 11 do 13 października w bazylice Trójcy Świętej przy współpracy z dominikanami oraz franciszkanami. Przebiegały pod hasłem “Dlaczego jestem? (w Kościele)”. Trzeciego dnia ich trwania po mszy odbyły się targi duszpasterstw, w trakcie których WAJ-owicze mieli okazję zaprezentowania naszego duszpasterstwa szerszemu gronu osób.

 • Rajd Jesienny

W ramach rajdu jesiennego w dniach 21-23 października udaliśmy się do Nowego Sącza, gdzie mogliśmy zintegrować się z Duszpasterstwem Akademickim Strych. Po podzieleniu się na dwie grupy – kulturalną oraz górską – mieliśmy okazję lepiej poznać Sącz i jego piękne, górzyste okolice. Po dniu pełnym wrażeń spotkaliśmy się na wspólnym ognisku, w którym udział wzięli również członkowie nowosądeckiego MAGIS-u. Kolejnego dnia, po zwiedzeniu miasta, wróciliśmy do Krakowa, gdzie mogliśmy podzielić się radością z wyjazdu z innymi WAJ-owiczami na niedzielnej Mszy Świętej.

Listopad

 • Uroczyste Śluby Zakonne O. Waldemara Losa SJ 

Początek listopada przyniósł nam wydarzenie, które niewątpliwie było jednym z najbardziej wzruszających w całym roku akademickim – Śluby Zakonne naszego duszpasterza, O. Waldemara Losa SJ. Po uroczystości odbyła się impreza-niespodzianka, w której udział wzięli zarówno jego byli, jak i aktualni podopieczni.

 • Andrzejki – Bal Wszystkich Świętych

Andrzejki były dla nas powodem do świętowania, bowiem to właśnie wtedy odbył się Bal Wszystkich Świętych, w którym udział wzięli m.in. Królowa Jadwiga, święta Rita, Duch Święty czy Święty Spokój. Po wieczorze pełnym wrażeń wzięliśmy udział we wspólnej modlitwie prowadzonej przez Ojca Waldka, która pomogła nam lepiej wejść w okres Adwentu.

Grudzień

 • Adwent w WAJ-u

W tym roku nasza zbiórka adwentowa przeznaczona była na Dzieło Pomocy św. Ojca Pio dla ludzi doświadczających i zagrożonych bezdomnością.

Na przełomie listopada i grudnia część z WAJ-owiczów brała udział w adwentowych rekolekcjach w życiu codziennym, polegających na codziennym odbywaniu medytacji metodą św. Ignacego i na cotygodniowym spotkaniu z towarzyszem duchowym.

 • Wigilia 

15 grudnia w Dziewiątce panowała prawdziwie świąteczna atmosfera – zapach barszczu, pierników i mandarynek roznosił się na stołach, wśród których tłumnie zgromadzili się WAJ-owicze. Sala długo nie pustoszała – dopiero o północy gwar rozmów i gromkich śmiechów zaczął ustępować spokojnym akordom gitary i pięknie śpiewanym kolędom.

 • Ekumeniczna modlitwa Taizé 

16 grudnia w naszej bazylice odbyła się uroczysta ekumeniczna modlitwa Taizé. Przez cały rok WAJ-owa grupa Taizé aktywnie brała udział w Synodzie i Synodalności. Dzielenia synodalne odbywające się po modlitwach pozwalały uczestnikom na włączenie się w dialog odbywający się w Kościele.

 • Sylwester w Zakopanem z Xaverianum

Naszą sylwestrową propozycją był wyjazd, na którym WAJ-owicze mogli świętować rozpoczęcie nowego roku wraz z opolskim duszpasterstwem Xaverianum.

Styczeń

 • Wizyta Kolędowa 

Wracając do Krakowa po świętach, spotkaliśmy się 9 stycznia, aby rozpocząć nowy rok od Wizyty Kolędowej, w trakcie której poświęciliśmy wszystkie pomieszczenia naszego duszpasterstwa. Modlitwę połączoną z kolędowaniem zakończyliśmy w Jedynce, gdzie przy ciepłej herbacie mogliśmy wymienić się historiami związanymi z minionymi świętami.

 • Spotkanie z Prowincjałem

12 stycznia w murach WAJ-u gościliśmy Ojca Prowincjała, który odprawił dla nas Eucharystię, a następnie spotkał się z nami osobiście przy poczęstunku.

 • Koncert Kolęd i Pastorałek

16 stycznia odbył się koncert kolęd i pastorałek “ŚpieWAJmy Nowonarodzonemu” przygotowany przez Zespół Muzyczny WAJ. Piękne świąteczne pieśni przeplatały się z refleksjami na temat Bożego Narodzenia.

 • Spotkanie liderów krakowskich duszpasterstw w ramach procesu synodalnego 

18 stycznia przy kolegiacie św. Anny odbyło się spotkanie liderów krakowskich duszpasterstw z abp. Markiem Jędraszewskim. Uczestniczyli w nim także przedstawiciele naszej wspólnoty. Przedstawiali na nim sprawozdanie z przeprowadzonej wcześniej w WAJ-u pracy w grupach, podczas której studenci poddawali refleksji pytania synodalne.

 • Msza o dobrą sesję

Podczas Eucharystii 19 stycznia modliliśmy się o dobrą sesję dla wszystkich WAJ-owiczów. Tego samego wieczoru odbyło się semestralne podsumowanie działań naszego duszpasterstwa.

 • Centralne Nabożeństwo Ekumeniczne

Tegoroczne Centralne Nabożeństwo Ekumeniczne organizowane w naszej bazylice 23 stycznia odbywało się pod hasłem “Zgromadzeni w uwielbieniu wokół jedynego Pana”. Modlitwie o jedność oraz pokój przewodniczył bp Damian Muskus.

Luty

 • Rekolekcje ignacjańskie

W czasie przerwy międzysemestralnej członkowie naszej wspólnoty mieli okazję uczestniczyć w rekolekcjach ignacjańskich, których charakterystyczną cechą jest to, że odbywają się w milczeniu. Zarówno w trakcie I tygodnia, jak i krótszego Fundamentu wykonuje się codzienny program Ćwiczeń Duchowych, co w wyjątkowy sposób zbliża do duchowości ignacjańskiej oraz jest formacyjnym umocnieniem WAJ-owych działań.

Marzec 

 • Zmiana asystentów

Po wspólnej Eucharystii w Środę Popielcową 2 marca spotkaliśmy się na oficjalnej zmianie WAJ-owych asystentów. Tego dnia podziękowaliśmy za rok wytrwałej działalności Karolowi Klimaszykowi SJ oraz Andrzejowi Pietrzykowi SJ. Powitaliśmy wśród nas Dawida Syrka SJ, który podjął się towarzyszenia grupom Wolontariatu i U Źródła, a także Florentyna de Bazelaire’a SJ jako asystenta Grupy Taizé oraz Zespołu Muzycznego. Oficjalnie został również przedstawiony działający już w WAJ-u Krzysztof Dudek SJ, wspomagający Liturgiczną Służbę Ołtarza i prowadzący jeden z cykli Architektury Wnętrza.

 • Ekumeniczna modlitwa o pokój

W obliczu wydarzeń mających miejsce w Ukrainie nasza wspólnota zorganizowała ekumeniczną modlitwę o pokój, która odbyła się 3 marca i połączyła wiernych różnych wyznań chrześcijańskich. Modlitwie towarzyszyła zbiórka darów oraz zbiórka pieniężna w ramach Jezuickiej Pomocy dla Ukrainy.

 • Wielki Post w WAJ-u

Co środę w Wielkim Poście po naszej Eucharystii odbywała się adoracja krzyża prowadzona przez WAJ-owiczów.

18 i 19 marca WAJ-owicze wraz z mieszkankami bursy Córek Bożej Miłości przeżywali rekolekcje wielkopostne, które odbywały się pod hasłem “(Od)nowa z Chrystusem”. Przewodniczył im nasz duszpasterz – O. Waldemar Los SJ.

23 marca podczas Eucharystii chętni WAJ-owicze podjęli się Duchowej Adopcji dziecka poczętego, deklarując codzienną modlitwę za dziecko, któremu grozi ryzyko śmierci.

W piątek 25 marca poprowadziliśmy Drogę Krzyżową w Bazylice NSPJ w Krakowie. Rozważanie każdej stacji zostało przygotowane przez innego WAJ-owicza.

30 marca uczestniczyliśmy w Akademickiej Drodze Krzyżowej ulicami Krakowa. Dopełnieniem tego przeżycia wspólnotowego była możliwość niesienia krzyża przez WAJ-owiczów między stacją IV i V.

W czasie Wielkiego Postu zorganizowaliśmy również zbiórkę wielkopostną dla Michasia – brata jednej z WAJ-owiczek, Łucji. Michaś zmaga się z mózgowym porażeniem dziecięcym, padaczką lekooporną, niedowidzeniem, opóźnieniem ruchowym i upośledzeniem umysłowym. Podczas zbiórki udało się nam zebrać 684,89 złotych i 10 eurocentów.

Od 6 marca do 3 kwietnia część WAJ-owiczów wzięła udział w wielkopostnych rekolekcjach ignacjańskich w życiu codziennym przygotowanych przez jezuitów. Tegoroczne rekolekcje odbywały się pod hasłem: “Pan jest blisko. We wszystkim, wszędzie”.

Kwiecień

 • Kiermasz palm oraz kartek świątecznych

10 kwietnia w Niedzielę Palmową w kilku krakowskich kościołach przygotowaliśmy kiermasz palm oraz kartek świątecznych. Zebrane środki zostały przeznaczone na remont naszej kaplicy akademickiej.

 • Śniadanie Wielkanocne

20 kwietnia – w pierwszą środę po Wielkanocy odbyło się WAJ-owe śniadanie wielkanocne. Rozpoczęliśmy od wspólnej modlitwy jutrznią, a następnie spotkaliśmy się przy uroczystym stole, aby świętować Zmartwychwstanie Chrystusa. Podczas tego poranka poznaliśmy również nowego wiceszefa WAJ-u – Michała Szafrana. 

Maj

 • Forum Liderów

Tegoroczny weekend majowy był naprawdę wyjątkowy. Nasi WAJ-owi Odpowiedzialni wzięli udział w Forum Liderów jezuickich duszpasterstw akademickich. Warsztaty odbyły się w Zakopanem i poprowadził je amerykański jezuita O. David McCallum SJ. Wyjazd obfitował w wiele wartościowych treści związanych z byciem liderem, poczuciem odpowiedzialności i prowadzeniem duszpasterstw. 

 • Puchar Metropolity

W sobotę 7 maja, po kilku latach przerwy, powrócił Puchar Metropolity krakowskich duszpasterstw akademickich. Podczas zawodów odbyły się rozgrywki w dwóch dyscyplinach: siatkówce kobiet oraz piłce nożnej mężczyzn. Nasza męska drużyna zdobyła drugie miejsce na podium, natomiast żeńska drużyna zakończyła rozgrywki na czwartej pozycji. Był to dzień pełen sportowych emocji oraz integracji z innymi duszpasterstwami.

 • Akademicka Droga Światła

W Krakowie w okresie wielkanocnym tradycyjnie odbywa się Akademicka Droga Światła. Tym razem miało to miejsce 11 maja. Na wydarzeniu nie zabrakło przedstawicieli WAJ-u. Wspólnie świętowaliśmy zmartwychwstanie Chrystusa, wędrując z Wawelu do Bazyliki oo. Paulinów na Skałce. Modlitwa składała się z 14 stacji – spotkań ze Zbawicielem oraz z radosnego śpiewu Alleluja. 

 • Impreza WAJ-owa 

W sobotę 14 maja spotkaliśmy się na WAJ-owej imprezie o tematyce “Silni i niezależni, czyli randka z samym sobą”. Wieczór był wypełniony wspólnymi tańcami, śpiewem i pysznym jedzeniem. Każdy uczestnik imprezy miał również okazję do wzięcia udziału w loterii fantowej. Ważnym elementem imprezy był konkurs talentów, w którym WAJ-owicze mogli zaprezentować swoje wyjątkowe zainteresowania. Zabawę zwieńczyła noc filmowa.

 • WAJ-owa Majówka

W tym roku nasz wyjazd majówkowy odbył się nieco później. W dniach 20-22 maja wybraliśmy się do Czorsztyna, aby nabrać sił przed zbliżającą się sesją. Podczas wyjazdu udaliśmy się na spacer w malownicze Gorce, zwiedziliśmy Zamek w Czorsztynie, a także spędziliśmy wspólnie czas przy ognisku i grając w siatkówkę. 

 • Piknik Rodzinny

W niedzielę 29 maja przy Bazylice NSPJ w Krakowie odbył się piknik rodzinny zorganizowany przez Wspólnotę Głębia, WAJ oraz Jezuitów. Podczas pikniku odbyło się mnóstwo atrakcji: zwiedzanie bazyliki, gry i zabawy dla najmłodszych, pokazy rycerskie oraz kiermasz ciast. Środki zebrane w trakcie kiermaszu zostały przekazane na remont naszej kaplicy akademickiej. 

Czerwiec

 • Uwielbienie w Wigilię Zesłania Ducha Świętego 

4 czerwca spotkaliśmy się na wspólnej modlitwie w Wigilię Zesłania Ducha Świętego. Wieczór rozpoczęliśmy od modlitwy uwielbienia, podczas której mogliśmy usłyszeć poruszające Słowo Boże i piękną muzyką. Nie zabrakło także przestrzeni na ciszę. Podczas uwielbienia odbyło się również indywidualne błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem. Po modlitwie uwielbienia uczestniczyliśmy w uroczystej Eucharystii, a po niej w świątecznej agapie. Ten wyjątkowy wieczór zorganizowaliśmy wraz ze wspólnotą Nain. 

 • Msza o dobrą sesję

W środę 8 czerwca odbyła się Eucharystia w intencji dobrej sesji dla wszystkich studentów, podczas której każdy mógł otrzymać indywidualne błogosławieństwo relikwiami naszego patrona bł. Jana Beyzyma SJ. Po Eucharystii odbyło się spotkanie podsumowujące semestr w WAJ-u.

 • Zakończenie roku akademickiego w WAJ-u

Rok akademicki w WAJ-u oficjalnie zakończyliśmy w sobotę 11 czerwca. Spotkaliśmy się na grillu u jednego z WAJ-owiczów, aby podsumować i podziękować za cały ubiegły rok. Podczas oficjalnej części podziękowaliśmy wszystkim zaangażowanym, pożegnaliśmy absolwentów, a także przywitaliśmy nowych odpowiedzialnych. Po oficjalnej części nadszedł czas na wspólne świętowanie – tańce, śpiewy, a także pyszne jedzonko.

Jak widzicie rok akademicki 2021/2022 w WAJ-u to naprawdę owocny czas. Za nami wiele poruszających spotkań ze wspaniałymi ludźmi. Jest za co dziękować!

Boże, dziękujemy Ci za ogrom dobra, które wydarzyło się w WAJ-u w ubiegłym roku. Dziękujemy Ci za wszystkie osoby, które tworzyły WAJ i za wszystkie osoby, które spotkaliśmy na naszej drodze w tym czasie. Powierzamy w Twoje ręce to wszystko co przed nami – prowadź nas!

Do zobaczenia w październiku! 

Autorzy zdjęć: Filip Komajda, Krzysztof Gliwa, Paweł Trzósło, Michał Szafran, Rafał Murawski, Żaneta Mordarska, O. Waldek Los SJ, Jakub Winiarski, Jadzia Michalik, Celestyna Myszor, Weronika Szczytowska, Biuro Prasowej Archidiecezji Krakowskiej