Zapraszamy na krótki przegląd wydarzeń i inicjatyw, które wydarzyły się w WAJu w roku akademickim 2020/2021! 

PAŹDZIERNIK

 • rozpoczęcie roku akademickiego 

4 października 2020 oficjalnie i uroczyście rozpoczęliśmy nowy rok akademicki. Po akademickiej Eucharystii nastąpiło błogosławieństwo relikwiami bł. Jana Beyzyma i spotkanie wprowadzające w WAJu. 

 • święto patrona WAJu, bł. Jana Beyzyma

12 października przypada wspomnienie patrona naszego duszpasterstwa – błogosławionego Jana Beyzyma. Kilka dni wcześniej wspólnie to świętowaliśmy – na mszy z indywidualnym błogosławieństwem relikwiami, a następnie przy torcie i herbatce. W tym dniu również odbyło się poświęcenie ikon w naszym oratorium. 

LISTOPAD

 • dzień skupienia

W czasie drugiej fali COVID-19 zorganizowaliśmy bardzo kameralny dzień skupienia w WAJu – dla ograniczonej liczby osób, z zachowaniem wszystkich zasad sanitarnych. Uczestnicy mieli okazję spędzić cały dzień w ciszy i skupieniu – na indywidualnej modlitwie medytacją, konferencji, na adoracji, a całość zakończyli krótkim dzieleniem.

GRUDZIEŃ

 • uwielbienie

12 grudnia spotkaliśmy się całą wspólnotą na uwielbieniu, aby modlić się za tych, którzy źle się mają w czasie pandemii, wszystkich, którzy ucierpieli i wszystkich, którzy pomagają chorym stojąc na pierwszej linii frontu. Bazylikę Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie wypełnił śpiew i modlitwa. 

 • rekolekcje adwentowe i spotkanie opłatkowe 

Ostatnie tygodnie roku 2020 w WAJu zamknęło spotkanie opłatkowe oraz rekolekcje adwentowe o nadziei, które wygłosił ojciec Damian Mazurkiewicz SJ.

 • wyjazd zimowy 

30 grudnia 2020, tuż przed Sylwestrem, WAJowicze wybrali się na wycieczkę w góry na Szyndzielnię i Klimczok, a dzień zakończyli na kolacji w Bielsku-Białej. 

STYCZEŃ

 • wizyta Ojca Prowincjała

W czasie jednego ze styczniowych wieczorów w naszym duszpasterstwie odbyła się wizyta Ojca Prowincjała Jarosława Paszyńskiego SJ. Na początku Ojciec Prowincjał spotkał się z Radą WAJu, a następnie przewodniczył naszej środowej Eucharystii. Po mszy był czas na długie rozmowy przy herbatce.

 • msza o dobrą sesję i zmiana szefa WAJu

20 stycznia odbyła się msza o dobrą sesję zimową dla wszystkich studentów. Po Eucharystii nastąpiła oficjalna zmiana szefa WAJu. Podziękowaliśmy za wspaniałą posługę Karolinie Zając i oficjalnie przywitaliśmy nową szefową WAJu Darię Saft oraz wiceszefową Weronikę Nowak.

LUTY

 • rekolekcje ignacjańskie

Kilkanaście osób z WAJu w ramach wyjazdu zimowego postanowiło spędzić niemal (lub ponad) tydzień w ciszy, na modlitwie i wsłuchiwaniu się w swoje serce, na Fundamencie lub pierwszym tygodniu rekolekcji ignacjańskich.

 • zmiana asystentów

28 lutego pożegnaliśmy asystentów, którzy towarzyszyli grupom Taize i U Źródła. Na pożegnanie razem modliliśmy się za nowych i odchodzących, oraz w ramach prezentu przygotowaliśmy dla nich wzruszający filmik. Piotra Marmuszewskiego SJ zastąpił Karol Klimaszyk SJ, a Wojtka Urbańskiego SJ zastąpił Andrzej Pietrzyk SJ. 

MARZEC 

 • Wielki Post w WAJu

W tym roku Wielki Post w WAJu był naprawdę wyjątkowy. Co środę po mszy akademickiej rozważaliśmy słowa, które Jezus wypowiedział z krzyża, w piątki odbywała się koronka do Miłosierdzia Bożego z litanią pokory Tomasza a Kempis oraz cicha wielkopostna msza z czytaniem fragmentów Męki Jezusa według Św. Leona. 26 marca WAJ miał okazję prowadzić Drogę Krzyżową w Bazylice NSPJ. Zarówno środowe rozważania, jak i stacje drogi krzyżowej były przygotowane w całości przez studentów. W czasie Wielkiego Postu część studentów wzięła również udział w Rekolekcjach w życiu codziennym organizowanych przez Wspólnotę Życia Chrześcijańskiego. Kilka osób w wigilię Zwiastowania Pańskiego podjęło się Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. 

KWIECIEŃ 

 • zmiana liderów

Po dwuletniej kadencji, liderki grup U Źródła oraz Taize przekazały swoje odpowiedzialności nowym osobom, które od tego dnia – 11 kwietnia – działają, wnosząc w grupy swoją wrażliwość, umiejętności i entuzjazm! W grupie U Źródła Iwonę Stojek zastąpiła Marysia Duda, a w grupie Taize Paulinę Żmudę zastąpiły Łucja Trela oraz Pola Jasińska. 

MAJ

 • majówka

Ze względu na obostrzenia, w tym roku wyjazd majowy całą wspólnotą nie był możliwy. W zamian za to zorganizowaliśmy siedem jednodniowych wyjazdów w małych grupach, z których skorzystało ponad czterdzieści osób! Były to naprawdę różnorodne propozycje, od wędrówek górskich, leśnych spacerów, wycieczek rowerowych, aż po zwiedzanie Częstochowy.

 • udział w wyzwaniu i9

Z okazji 500-lecia nawrócenia się Ignacego Loyoli rok 2021 został ogłoszony Rokiem Ignacjańskim. Jednym z elementów obchodów tego wydarzenia było Wyzwanie i9, w którym mieliśmy okazję brać udział. Wyzwanie i9 trwało 9 dni i skupiało się na temacie przygotowania do spowiedzi świętej. Zwieńczeniem wyzwania była “Spowiedź do oporu”, czyli noc spowiedzi w jezuickich kościołach.

 • dzień skupienia

Pod koniec maja odbył się kolejny WAJowy Dzień Skupienia, podczas którego mieliśmy okazję do wyciszenia się i refleksji. Dzień Skupienia jak zawsze był oparty na duchowości ignacjańskiej.

 • uwielbienie

22 maja w Wigilię Zesłania Ducha Świętego odbyła się uroczysta Modlitwa Uwielbienia. Był to wieczór pełen modlitwy i pięknej muzyki. Szczególnie poruszające było indywidualne błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem oraz modlitwa wstawiennicza za siebie nawzajem.

CZERWIEC

 • msza o dobrą sesję

Jak co semestr w czasie jednej z ostatnich akademickich mszy środowych modliliśmy się o dobry przebieg sesji egzaminacyjnej i siły do nauki dla wszystkich studentów.

 • modlitwa ekumeniczna W sercu Jezusa jest miejsce dla każdego 

10 czerwca w przeddzień jubileuszu 100-lecia poświęcenia Polski Najświętszemu Serca Pana Jezusa odbyła się uroczysta modlitwa ekumeniczna Taize pt. “W sercu Jezusa jest miejsce dla każdego”. Tego wieczoru w naszej Bazylice na wspólnej modlitwie zgromadzili się chrześcijanie różnych wyznań i różnych narodowości. Naszą modlitwę ubogaciło rozważanie brata Marka z Taize.

 • zakończenie roku akademickiego 

Nasz rok akademicki zakończyliśmy wspólnym ogniskiem niedaleko Krakowa. Podczas części oficjalnej pożegnaliśmy odchodzących absolwentów oraz poznaliśmy nowych liderów poszczególnych grup. Na naszym zakończeniu nie zabrakło ciekawych rozmów, wspólnej zabawy, śpiewu i muzyki oraz pysznego jedzenia.

To był naprawdę dobry rok!

Życzymy Wam udanych wakacji i do zobaczenia w październiku!