W przeddzień uroczystości Najświętszego Serca Pana Jezusa, 10 czerwca 2021 o godzinie 20.00, odbyła się ekumeniczna modlitwa z kanonami z Taizé pt. “W sercu Jezusa jest miejsce dla każdego”, przygotowana przez studentów ze Wspólnoty Akademickiej Jezuitów. 

Organizatorom i pomysłodawcom bardzo zależało na podkreśleniu uniwersalności spotkania z Miłością Chrystusa, która w katolickiej tradycji znalazła swój wyraz w kulcie Serca Jezusa. Mimo że ta forma przez wielu jest uważana za przestarzałą lub nieaktualną (również wśród samych katolików), ważne jest dotarcie do tego, co leży u źródeł tej tradycji.

Z tego powodu zostali zaproszeni przedstawiciele innych kościołów i wspólnot chrześcijańskich: pani diakon Wiktoria Matloch z kościoła ewangelicko-augsburskiego pw. św. Marcina w Krakowie, ks. Adrian Łychacz z kościoła grekokatolickiego, ks. Bartosz Norman z kościoła polskokatolickiego oraz ksiądz profesor Łukasz Kamykowski, konsultor Rady ds. Ekumenizmu Konferencji Episkopatu Polski oraz Rady ds. Dialogu Religijnego Konferencji Episkopatu Polski.

Modlitwa była oparta na kanonach z Taizé, refleksji Pisma Świętego przygotowanej przez jednego z braci z Taizé, oraz na modlitwie w ciszy. Modlitwa wstawiennicza została poprowadzona przez liderów różnych kościołów i wspólnot chrześcijańskich.

W przygotowanie tego wydarzenia zostało zaangażowane wiele osób, a jeszcze więcej przyjęło zaproszenie by modlić się zarówno w bazylice, jak i przez transmisję online. Chór, który przygotowywał repertuar i ćwiczył już od kilku tygodni, został poprowadzony pod dyrygenturą Kasi Rogal. 

Dziękujemy! 

Ad maiorem Dei gloriam! 

Cały album ze zdjęciami można zobaczyć TUTAJ.

Autor zdjęć: Filip Bębęn SJ

Cały zapis modlitwy w jakości Full HD do obejrzenia tutaj: https://youtu.be/BD65S6yWuSE