MAGIS Europe to międzynarodowe spotkanie młodych związanych z duchowością jezuicką. Tegoroczna edycja odbyła się w lipcu na terenie przepięknej Chorwacji. W tegorocznej edycji spotkania wzięło udział kilka osób z WAJ-u oraz ze wspólnoty posakademickiej Głębia.

Uczestnicy mieli możliwość wyboru spośród około 30 eksperymentymentów ulokowanych w różnych częściach kraju, a na koniec odbyło się wspólne podsumowanie i świętowanie zakończenia roku ignacjańskiego w malowniczym Splicie.

Zapraszamy do przeczytania wrażeń jednej z uczestniczek Moniki Gąsienicy Marcinowskiej:

„Chociaż miałam już możliwość poznania MAGISu, gdy odbywał się on w Polsce, to w tym roku po raz pierwszy uczestniczyłam w całym procesie. Mój eksperyment odbywał się w Osijek i został nazwany: Dancing with God (Taniec z Bogiem). Codziennie przed południem uczyliśmy się kilku tańców, które składały się z sekwencji stosunkowo prostych, powtarzanych ruchów. Wykonywane przez nas gesty miały przypisane konkretne znaczenie. Najczęściej tańczyliśmy w kole wokół świecy symbolizującej Chrystusa. Symbolika gestów i dobrana do nich muzyka pozwalały zagłębiać się w medytację nad tematyką tańca. Tańcząc i medytując każdego dnia odkrywałam w moim wnętrzu coraz więcej pokoju i ciszy. Z czasem dostrzegałam też coraz częściej Bożą obecność i doświadczałam wielu poruszeń. Pomimo różnorodności narodowościowej i kulturowej pomiędzy członkami naszej grupy zawiązała się serdeczna więź. Tańcząc odczuwaliśmy siłę grupy, która akceptuje i pomaga gdy popełnia się błąd. Popołudnia spędzaliśmy w radosnej atmosferze na zwiedzaniu chorwackich miast, można było też popływać kajakiem. W planie dnia nie brakowało także wspólnej Eucharystii, ignacjańskiego rachunku sumienia i kręgów Magis, podczas których dzieliliśmy się swoimi doświadczeniami. Ostatnie dwa dni spędziliśmy w Splicie, gdzie mieliśmy okazję spotkać się z uczestnikami innych eksperymentów. Organizatorzy przygotowali też dla nas kilka wycieczek oraz wieczorną imprezę. Zwieńczeniem tegorocznego Magisu była wspólna Eucharystia w Solinie.”

Europejskie Spotkanie Młodych MAGIS 2022 w Chorwacji to był bardzo wyjątkowy czas. Dziękujemy za udział i zapraszamy na kolejne edycje tego spotkania!

Autorzy zdjęć: Monika Gąsienica Marcinowska oraz Bernarda Pejić