Taizé to niewielka wioska we Francji, będąca jednocześnie sercem ekumenizmu w Europie oraz miejscem nieprzerwanie odwiedzanym przez tysiące młodych, poszukujących Boga, ludzi. To właśnie stamtąd przybył do WAJ-u nasz gość, Brat Maciej.
Pierwszego dnia wizyty, 28 marca, w naszej kaplicy akademickiej odbyła się modlitwa w intencji pokoju na świecie i zjednoczenia chrześcijan. Przełamującą podziały jedność dało się odczuć gdy, razem z dziesiątkami osób z wielu krakowskich wspólnot, odśpiewywaliśmy w różnych językach pochodzące z Taizé kanony. Poruszająca oprawa muzyczna w połączeniu z półmrokiem i ładnie udekorowanym ołtarzem pomagały się wyciszyć i stwarzały dobrą przestrzeń do modlitwy i refleksji. W Taizé śpiew nieodłącznie przeplata się z ciszą – nie inaczej było i u nas. W milczeniu, przy blasku rozpraszających ciemność świec, rozważaliśmy wysłuchany wcześniej fragment z Pisma Świętego oraz słowa Brata Macieja. Ważnym elementem była także adoracja krzyża, praktyka charakterystyczna dla okresu Wielkiego Postu, podczas której każdy mógł uklęknąć i oprzeć czoło na ramieniu krzyża, modląc się przy tym i powierzając Bogu to, co ma w głębi duszy.
Po modlitwie zebraliśmy się w jednej z sal naszego duszpasterstwa, by przy herbacie i poczęstunku uczestniczyć w spotkaniu na temat mediów społecznościowych, prowadzonym przez Brata Macieja. Poznaliśmy na nim wiele interesujących faktów i statystyk, takich jak różnice w działaniu algorytmów Tik Toka na zachodzie i w Chinach lub wpływ like-ów na wzrost liczby samobójstw. Podczas rozmowy wiele osób dzieliło się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami, wnosząc istotny głos do dyskusji. Konkluzją spotkania było uświadomienie sobie, że media społecznościowe mają zarówno jasną stronę, która może przyczynić się do zaistnienia licznych dobrych inicjatyw w prawdziwym świecie, co warto wykorzystywać, ale także tą złą, której należy być świadomym, by nie wpaść w niebezpieczne i wyrafinowane pułapki zastawione na internetowych portalach.
Dzień później, 29 marca, w kawiarni Pola Dialogu odbył się panel dyskusyjny z udziałem Brata Macieja, Pauliny Model i Piotra Żyłki. Prowadzącym spotkanie był Filip Komajda, jeden z WAJ-owiczów. W trakcie wydarzenia dyskutowano o takich kwestiach, jak zaufanie, poszukiwanie jedności i akceptacja oraz zrozumienie różnic. Szczerość uczestników rozmowy, bijąca z ich wypowiedzi świadomość i faktyczne zrozumienie przekonań, które wyznają, a także odwaga, by wyrazić sprzeciw i krytykę, zaowocowały wieloma budującymi wnioskami oraz interesującymi pomysłami. A wszystko to w luźnej atmosferze, z elementami humoru i bez antagonizmu wobec odmiennych poglądów.
Autorzy zdjęć: Jasiek Piotrowski, Asia Wojtyna, Julia Grabińska