W dniach 22-24 marca do naszego duszpasterstwa przybyła specjalna gościni, siostra Maria Magdalena z Monastycznych Wspólnot Jerozolimskich, aby odprawić dla nas rekolekcje wielkopostne noszące tytuł „Drewniany stół i srebrna cukiernica. O Bogu, który spełnia pragnienia”.
Każdy dzień rekolekcji zaczynaliśmy spotkaniem przy eucharystycznym stole, po którym następowały warsztaty prowadzone przez s. Marię Magdalenę. Tematami przewodnimi były pragnienia, decyzje i próby. W zgłębieniu każdego z nich pomagały nam fragmenty Biblii, słowa świętych, a także osobiste doświadczenia naszej gościni, którymi otwarcie się z nami dzieliła.
Zgodnie z zamysłem trybu warsztatowego mieliśmy okazję zaangażować się w rekolekcje w sposób praktyczny. Gdy rozmawialiśmy o pragnieniach, każdy z nas poświęcił dłuższą chwilę, aby wejrzeć w głąb serca i zapisać swoje marzenia. Następnie po wybraniu jednego z nich, które chcieliśmy szczególnie oddać Bogu, wycinaliśmy je w kształt gwiazdy, zawieszanej na niebie z niebieskiego materiału. Dzięki temu nasze pragnienia stworzyły gwiazdozbiór wokół krzyża chrystusowego.
Rozmowie o decyzjach towarzyszyło kontemplowanie momentu, w jakim zaczęła się indywidualna droga każdego z nas z Jezusem. Rozmyślanie nad najważniejszymi decyzjami w naszym życiu duchowym, stojącymi za nimi motywacjami i konsekwencjami, jakie przyniosły, pomogło nakreślić nam historię swojej wiary.
22 marca świętowaliśmy razem ze wspólnotą postakademicką Głębia uroczystość ich patrona, czyli świętego Józefa. Z tej okazji na Eucharystii została wystawiona ikona z jego wizerunkiem, a członkowie Głębi zaprosili wszystkich uczestników rekolekcji na kolację.
Rekolekcje zakończyliśmy dłuższym dzieleniem i modlitwą zawierzenia Bogu. Niektóre owoce były widoczne od razu, inne treści były ziarnem, które dopiero zakiełkuje, ale z pewnością możemy powiedzieć, że tegoroczne rekolekcje wielkopostne zapiszą się w pamięci jako czas wypełniony obecnością Ducha Świętego. Dziękujemy siostrze Marii Magdalenie za przygotowanie treści i zaproszenie nas zarówno do samodzielnej pracy, jak i dzielenia się z innymi.
Fot. Kamil Stopa, Julia Witlańska